Зимата на нашето недоволство [bg] 1118K, 245 с.(скачать)
Добавлена: 15.03.2015
Аннотация
Джон Стайнбек (1902–1968) е роден в Калифорнийския град Салинас, където живеят повечето от незабравимите му герои. Той е запознат от първа ръка с тежкия труд на американските фермери и работници от началото на миналия век, защото самият е бил такъв, преди да започне да се изявява като журналист. През 1935 г. публикува първия си роман „Тортила Флет“ и незабавно се обвива с литературна слава. Той е автор на повече от 25 романа, а през 1962 г. става лауреат на Нобеловата награда за литература. При връчването на наградата Нобеловият комитет изтъква, че със „Зимата на нашето недоволство“ Стайнбек „се завръща с безпристрастния си инстинкт за истински американското на позициите на независим поборник за истината“.
„Зимата на нашето недоволство“ (1961) е последният роман на Стайнбек и е смятан от критиката за голямото му завръщане в първите редици на световната проза след „Гроздовете на гнева“. Стегнатият, изпълнен с много вътрешна сила и напрежение разказ е съсредоточен около Итън Алън Холи — издънка на стар род от аристократична Нова Англия, носител на висши морални стойности и дълбоко насадена честност, който сега е продавач в бакалията, която преди е притежавал. Натискът, който животът и обстоятелствата упражняват върху него, стига до своя апогей в тази зима на недоволството, когато жена му го упреква, че не съумява да набави на семейството си онова, което им се полага по право. И когато Итън съзира пролука в мрака, той е изправен пред дилемата дали да запази своите морални устои, или да предаде всичко, в което е вярвал. И макар изходът от положението, в което е изпаднал, да е ясно предвидим, Стайнбек успява да държи читателя в невероятно силно напрежение и да го прави болезнено съпричастен към всички терзания на героите.
Sello про Моррисон: Возлюбленная [litres] [Beloved ru] (Проза)
23 05
Когда начал читать книгу, первая мысль, какая посетила меня: на хрена я теряю время непонятно на что? Нужно время, которого и без того всегда в обрез, чтобы, втянувшись в чтение, не отторгнуть, а - понять и принять философский ……… Оценка: хорошо
napyc_kaktyc про Ниочёма
22 05
А вся современная литература русских авторов заточена на превосходство русского всего перед всем остальным. Что бояр-аниме, что попаданство, что все остальное. Все вокруг злобные - лаймы, немцы, францы, янки, особенную нелюбовь ………
Г.Гуслия про Александр Николаевич Громов
21 05
про Громов: Вычислитель [тетралогия]
Очень хорошо. Читается с большим интересом и язык нормальный в отличие от многих современных авторов. Четвертая книжка, конечно, послабее, но концовка хороша. Смело ставлю "отлично".
Alligatoreader про Колосовская: Культура Древнего Рима. Том II (История, Культурология)
19 05
Сам по себе сборник очень неплох, и авторский коллектив впечатляющий.
Но вот техническая составляющая файла огорчает до невозможности. Давно не видел настолько кривой конвертации. Достаточно сказать, что практически все ………
mysevra про Херберт: Дюна [Dune ru] (Космоопера)
19 05
В подростковом возрасте показалась слишком политизированной, сейчас воспринимается слишком наивной. Возможно, надо читать в оригинале. Оценка: неплохо
mysevra про Панов: День чёрной собаки (Детективная фантастика, Триллер)
19 05
Отличная история, интрига на уровне. Единственный минус для меня – неторопливость развития событий и подачи информации, в час по чайной ложке. Если это для нагнетания атмосферы, то эффект получается обратный – утомляет. Оценка: хорошо